Krok pierwszy. Wybór projektu.

with Brak komentarzy

Krok pierwszy. Wybór projektu.

Podjąłeś decyzję o wybudowaniu swojego własnego, wymarzonego domu. Czeka Cię niestety długa i niełatwa droga, zanim będziesz mógł się do niego wprowadzić.

Pierwszy krok na tej drodze to wybór projektu, który często jest gotowym i powtarzalnym produktem, kupionym w jednej z wielu pracowni architektonicznych. Warto tutaj na chwilę się zatrzymać, wyłączyć emocje i skonfrontować wybrany projekt z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście jeśli na danym terenie takowy obowiązuje.

Dlaczego? Przepisy prawa budowlanego i zapisy planu miejscowego narzucają szereg warunków, których spełnienie może zawęzić krąg Twoich poszukiwań.

Warto zatem po wybraniu projektu, ale jeszcze przed jego zakupem sprawdzić, czy wszystkie parametry techniczne budynku odpowiadają treści planu miejscowego, przepisom prawa budowlanego i czy dom ze względu chociażby na jego gabaryty zmieści się na działce.

 

Przykład. Marzy Ci się dom w nowoczesnym stylu i z płaskim dachem. Plan miejscowy na Twojej działce narzuca jednak obowiązek budowy domu z dachem o określonym kącie nachylenia.

Wniosek. Nie wydawaj pieniędzy na projekt, którego nie będziesz mógł zrealizować na swojej działce ze względu na ograniczenia opisane w planie miejscowym.

 

Jeśli na danym terenie nie ma obowiązującego planu miejscowego musisz wcześniej uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Taka decyzja, podobnie jak plan miejscowy, określi wymogi dla Twojej inwestycji w oparciu o przeprowadzoną analizę w stosunku do zabudowy sąsiedniej. Zwróć wtedy uwagę na domy w najbliższej okolicy, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał znaleźć jakieś "części wspólne" w swoim projekcie, aby został on zaakceptowany w wydziale architektury.

 

Załóżmy, że mimo ogromnej ilości powtarzalnych projektów, oferowanych przez pracownie architektoniczne, żaden nie spełnił Twoich oczekiwań. Wtedy architekt, za zgodą autora oryginału, może dla Ciebie wprowadzić zmiany, które będą odpowiadały Twoim potrzebom. Taki kierunek jest bardziej uzasadniony w przypadku, gdy tych zmian jest relatywnie niedużo. Jeżeli zamierzasz zmieniać sporo, to warto abyś zastanowił sie nad projektem indywidualnym. Jest to również dobre rozwiązanie, gdy posiadasz nietypową działkę, na przykład pod względem jej wielkości, kształtu lub wymiarów.

Musisz jednak w tym wypadku liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na projekt i jego wyższą ceną, w porównaniu do zakupu projektu powtarzalnego.

 

Zapamiętaj.

Zanim kupisz projekt, sprawdź czy odpowiada on zapisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. A w przypadku, gdy taki plan nie obejmuje Twojej działki, upewnij się, czy projekt ten nie odstaje zbyt mocno od domów, które już wcześniej wybudowali Twoi sąsiedzi.